Raczej przestrzegać, niż nowelizować
Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych
Raczej przestrzegać, niż nowelizować
Ustawę o rozwiązaniu sporów zbiorowych uchwalono 23 maja 1991 r. Od tego czasu odbył się m. in. godzinny strajk powszechny "przeciwko trybowi wprowadzania podwyżek cen nośników energii", 24-godzinny strajk kopalń, hut i kolejarzy śląskich przeciw zapisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, strajk przedsiębiorstw przemysłu zbrojeniowego przeciw projektowi budżetu.
To tylko kilka konfliktów strajkowych, które należałoby jednoznacznie zakwalifikować do kategorii strajków politycznych. W państwach Europy Zachodniej przyjmuje się bowiem, że kiedy mamy do czynienia z presją organizacji związkowych wywieraną na państwo, to możemy mówić o strajku politycznym. Te zaś mogą być i bywają bez uszczerbku dla wolności związkowych zabronione. Warto przytoczyć tutaj pogląd jednego z sądów francuskich w 1954 r. (Francja jest przecież krajem, wktórym prawo do strajku korzysta z dużej ochrony prawnej) . Jeżeli strajk "ingeruje w działania zarezerwowane dla władzy publicznej, drwiąc w ten sposób z instytucji konstytucyjnych", to zmienia się jego normalny cel i staje się on nielegalny.
Jeszcze dalej w tym względzie idzie ustawodawca niemiecki, który dopuszcza strajki jedynie w celu zawarcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta