Ochrona obrotu wekslowego i czekowego (II)
Ochrona obrotu wekslowego i czekowego (II)
Jarosław Majewski, Marek Michalski
Czek, podobnie jak weksel, przez wiele lat pozostawał u nas na marginesie życia gospodarczego. Nic dziwnego więc, że konsekwencje tego odczuwalne są obecnie, tym bardziej że następstwem zaniechania wykorzystywania czeków w praktyce dnia codziennego jest brak społecznej świadomości funkcji gospodarczych czeku.
O ile weksel jest instrumentem kredytu handlowego i poza uczestnikami profesjonalnego obrotu gospodarczego, którzy powinni być żywotnie zainteresowani w jego stosowaniu, inne osoby nie muszą znać zasad regulujących jego obrót, o tyle czek ma szerszy zasięg oddziaływania, ponieważ obejmuje ogół stosunków gospodarczych. Trudno więc sobie dziś wyobrazić prawidłowe funkcjonowanie gospodarki bez książeczki czekowej, a nawet dzień powszedni w wielu krajach rozwiniętych. Niemalże od dwustu lat czek używany jest jako instrument rozliczeniowy, dostępny wszystkim zainteresowanym. Co więcej, przez długi czas był on podstawowym elementem obrotu bezgotówkowego, stając się zarazem wzorcem dla przyjętych później rozwiązań w zakresie kart płatniczych, które, mimo że coraz bardziej dominują życie, nie są jednak w stanie całkowicie wyprzeć czeku. Dlatego warto poświęcić mu trochę uwagi.
Czek oparty został na konstrukcji weksla trasowanego. Znajomość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta