Życie za kratami
Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoo będzie obradować w Poznaniu
Życie za kratami
Dzikie zwierzęta interesowały człowieka od zarania jego istnienia. Nic więc dziwnego, że pragnął je kolekcjonować. Pierwsze ogrody zoologiczne, nazywane Ogrodami Inteligencji, zakładano w starożytnych Chinach w połowie XII w. p. n. e. na zlecenie cesarza Wu Wenga. W Grecji najsłynniejszą zwierzętarnią była kolekcja Aleksandra Wielkiego. Z jej bogactwa i rożnorodności korzystał Arystoteles podczas pisania swoich dzieł przyrodniczych. Był to pierwszy w dziejach przypadek naukowego wykorzystania "ogrodu zoologicznego". Natomiast nic wspólnego z nauką nie miały słynne rzymskie wiwaria.
Ogrody zoologiczne -- anachronizm czy konieczność? Na ten temat dyskutują naukowcy i ekolodzy na całym świecie. Widok więzionych zwierząt, wielkie koty i kiwające się niedźwiedzie w klatkach za kratami, budzi coraz większy sprzeciw przedstawicieli organizacji ekologicznych na Zachodzie. Fala krytyki spowodowała, że wiele ogrodów zoologicznych jest obecnie likwidowanych. Niektóre z nich uciekają od skompromitowanej nazwy "zoo" na rzecz bioparku, czy ekoparku -- nazwa brzmi lepiej.
Nie wszyscy potępiają ogrody zoologiczne.
Na świecie odwiedza je rocznie 600 milionów ludzi, jedna dziesiąta populacji kuli ziemskiej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta