Uczulenie na przełożonego
Alergia mózgu, czyli
Uczulenie na przełożonego
Wpływ mózgu na powstawanie wielu chorób jest znacznie większy niż dotąd podejrzewali uczeni. W myśl najnowszej hipotezy, emocje i stresy nie tylko osłabiają organizm w walce z infekcją lub rakiem, ale też mogą przyczynić się do powstawania alergii. Właśnie w mózgu może kryć się klucz do rozwikłania zagadki powstawania uczuleń, które wywołuje już niemal wszystko: pyłki roślin, spaliny motoryzacyjne, kurz, wyziewy przemysłowe, a także sierść zwierząt, owoce, nabiał lub nawet mikroelementy.
Specjaliści wyliczają ponad 20 tys. czynników wywołujących alergie, czyli tzw. alergenów. Z pewnością lista ta nie jest zamknięta. Z nieznanych przyczyn okazuje się, że u ludzi nadwrażliwych wszystko może okazać się szkodliwe, nawet plastikowa słuchawka telefonu codziennie przykładana do ucha. Są osoby, które nie tolerują sierści kota, inni uczuleniowcy w Święta Bożego Narodzenia nie mogą sięgać po prezenty pod choinkę, bo zaraz dostają kichaczki lub duszności.
Chore budynki
Na temat alergii krążą już legendy. Nawet lekarze z lubością opowiadają o przypadkach ludzi, którzy dostawali ataku zaledwie po przejściu na drogą stronę ruchliwej ulicy. Zdarza się, że maluchom w wózku łzawią oczy podczas spaceru w zatłoczonym mieście, a w kilka lat później,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta