Konstytucyjność referendum
Konstytucyjność referendum
Dobiegają końca prace nad poselskim projektem ustawy o referendum. Uchwalenie takiej ustawy podyktowane jest nie tylko względami okazjonalnymi -- koniecznością przygotowania instrumentarium prawnego dla przeprowadzenia referendum konstytucyjnego -- ale także zasadniczymi względami ustrojowymi. Utrzymane w mocy przepisy konstytucyjne z 1952 r. (w brzmieniu nadanym im w grudniu 1989 r. ) w art. 2 ust. 2 uznają, iż naród sprawuje władzę zarówno przez swoich przedstawicieli wybieranych do Sejmu i Senatu, jak i w drodze referendum. Przepisy małej konstytucji (art. 19) precyzują, kto, w jakich okolicznościach i po spełnieniu jakich rygorów proceduralnych może takie referendum zarządzić. W obu przypadkach przewiduje się wydanie ustawy o referendum, która określać ma jego zasady i tryb przeprowadzania. Tak więc aż dwa razy obowiązujące przepisy konstytucyjne odwołują do referendum jako głównej instytucji demokracji bezpośredniej.
Referendum w państwie prawnym
Jednym z istotnych problemów, jakie napotykają twórcy przepisów o referendum, gdy pragną wbudować tę instytucję w mechanizm państwa prawnego, jest to, czy decyzje związane z przeprowadzeniem referendum oraz decyzje będące jego następstwem podlegają kontroli pod względem zgodności z konstytucją.
Problem ten jest rozmaicie rozwiązywany w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta