Zjednoczeni w sprawach ważnych
Jak głębokie są podziały w Episkopacie
Zjednoczeni w sprawach ważnych
Mirosław Usidus
Czy odkładanie z różnych powodów sprawy "Orędzia o dialogu. .. " jest przejawem różnic zdań w Episkopacie? Jest to możliwe, choć trudno raczej iść tak daleko w dzieleniu Kościoła, jak to zrobił kilka tygodni temu tygodnik "Wprost", wyodrębniając wśród biskupów "frakcje" reformatorską i integrystyczną.
Wielu obserwatorów życia Kościoła w Polsce widzi problem występującego w nim zróżnicowania inaczej. Przede wszystkim nie muszą patrzeć nań na klęczkach, by zaprzeczyć opiniom antyklerykałów o "natarciu" na życie publiczne, które miał przypuścić po 1989 roku. Według ich poglądów jest wręcz przeciwnie, Kościół w ostatnich latach cały czas zajmuje pozycje defensywne.
I w tej logice obrony szuka się źródeł podziałów. Chodzi o metodę, strategię i taktykę działań defensywnych. Prymas kardynał Józef Glemp częściej atakuje, a na przykład sekretarz Episkopatu biskup Tadeusz Pieronek jest bardziej skłonny do paktowania. Jak się wydaje, cel mają podobny, a jest nim obrona zarówno Kościoła jako instytucji, jak i wartości wynikających z katolicyzmu w życiu społecznym.
Katolicyzm tradycyjny
Istnieje w Kościele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta