Najem, reklamacje i odsprzedaż samochodów
>Czy przychody z działalności gospodarczej obciążone zryczałtowanym podatkiem dochodowym oraz przychody z najmu lokalu użytkowego objęte ryczałtem (najem pozostaje poza działalnością gospodarczą) dla celów VAT należy zsumować? Efektem tego będzie przekroczenie równowartości 10 tys. euro obrotów.
O zwolnieniu z VAT drobnych przedsiębiorców mówi art. 113 ustawy o VAT. Wynika z niego, że dla celów ustalenia kwoty obrotu, po przekroczeniu której następuje utrata zwolnienia (równowartość 10 tys. euro, czyli w 2006 r. 39 200 zł), należy zsumować przychody z obu wskazanych w pytaniu źródeł. Dla celów VAT tak samo istotny jest bowiem obrót uzyskany z działalności opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jak i pochodzący z najmu lokalu użytkowego. Oba rodzaje działalności co do zasady podlegają VAT.
KAWALERKA DLA PRACOWNIKA>Firma wynajmuje od podatnika VAT kawalerkę, z której korzysta jej pracownik. Miesięczny czynsz wynosi 1 tys. zł (w tym VAT). Faktura wystawiana jest na firmę. Pracownik zwraca jej 50 proc. kosztów wynajmu lokalu w ten sposób, że kwota ta jest mu potrącana co miesiąc z wynagrodzenia. Czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta