Znane i zapomniane
Znane i zapomniane
Spotykamy je nieraz na trasach naszych wakacyjnych wędrówek i zastanawiamy się, kiedy i dla kogo powstały. Rezydencje sprzed wieków. Pałace, siedziby książąt, możnowładców, dostojników świeckich i duchownych. Obecnie odrestaurowane i dobrze utrzymane stanowią często centralny punkt miasta, lub przeciwnie, porzucone i zrujnowane leżą w oddali od dużych skupisk i ważnych dróg.
Zawsze jednak mogą nam powiedzieć wiele o historii miejscowości, regionu, wreszcie o ludziach, dzięki którym powstały. Są to bowiem "kamienni świadkowie" ważnych i dramatycznych wydarzeń z przeszłości, pamiątki po tych, którzy niegdyś w nich mieszkali.
Potężne gmachy pałaców bywały pomnikami dumy rodowej, wspaniale dekorowane wnętrza świadczyły o zamożności i dobrobycie. Pałac obrazował gust i styl życia swego właściciela. Jego funkcja zależała od ambicji i możliwości finansowych fundatora, ulegała także zmianom na przestrzeni epok.
W prezentowanym dziś cyklu chcielibyśmy przybliżyć niektóre z istniejących do dziś rezydencji, bardziej znane i niemal zapomniane, pozostających w obrębie obecnych polskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta