Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do redakcji

07 lipca 1995 | Gazeta | TA

Do redakcji

Problemy Polonii niemieckiej

Od 1992 roku trwają próby powołania w RFN ogólnoniemieckiej reprezentacji działających tu organizacji polonijnych. Pierwszą taką inicjatywę podjęto przed wizytą Lecha Wałęsy, powołano wtedy do życia organizację pod nazwą Kongres Polonii Niemieckiej, mającą statut i zarejestrowaną w rejestrze stowarzyszeń. Jako odpowiedź na ten krok w stosunkowo krótkim czasie powstała druga organizacja, tzw. grupa robocza Forum Polskie, oparta tym razem na luźnym regulaminie. Obie organizacje konkurowały ze sobą nie tylko o członków, ale również o prawo reprezentowania całej Polonii niemieckiej.

Z inicjatywy Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zorganizowane zostało w kwietniu 1994 roku seminarium w Travemuende, na którym miało dojść do zbliżenia stanowisk obu ugrupowań i wypracowania założeń wcelu wyłonienia wspólnej reprezentacji. Efektem seminarium było powołanie czteroosobowego zespołu, którego zadaniem miało być wypracowanie modelu przyszłej reprezentacji na podstawie zebranych sugestii od środowisk polonijnych. Niestety, skład tej grupy dawał od początku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 524

Spis treści
Zamów abonament