Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada sołecka jest potrzebna wsi

07 lipca 1995 | Ekonomia | LO

Rada sołecka jest potrzebna wsi

Prof. dr hab. Lech Ostrowski

W Polsce samorządność rozwija się z dużymi trudnościami. Wyobrażenia o jej funkcjonowaniu są krańcowo różne, jest ona także wykorzystywana w walce politycznej, wywołuje protesty i konflikty, ale mimo to jest najlepszą podstawą i koniecznym warunkiem budowania demokracji lokalnej.

Tak jest również na wsi, gdzie samorząd mieszkańców ma stare tradycje, a rada sołecka jest jednym z jego ważnych organów. Jej status nigdy nie został uregulowany w zadowalający sposób, a ustawa o samorządzie terytorialnym z 1990 r. wskazuje wprawdzie na jej istnienie, ale traktuje ją marginesowo. Jest to krzywdzące dla rzeszy ok. 200 tys. członków rad sołeckich i sołtysów działających w blisko 40 tys. wsi.

Nowe rady, nowi ludzie

W końcu 1994 r. zmienił się skład osobowy rad sołeckich na najbliższe 4 lata. Wybory były okresem podsumowania pracy minionej kadencji i planowania nowych zadań. Był to też korzystny okres do badań, które Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przeprowadził w 72 wsiach różnych regionów kraju. Te same wsie były badane w 1992 r. , a wtedy 1/ 3 sołtysów była zdania, że rady sołeckie wcale nie są wcale potrzebne....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 524

Spis treści
Zamów abonament