Ściśle jawny
Rozdział kontyngentów
Ściśle jawny
Na sejmowej wokandzie znajduje się poselski projekt ustawy o trybie postępowania w sprawach rozdziału kontyngentów, który je definiuje jako wszelkie ilościowe, liczbowe lub wartościowe ograniczenia wytwarzania, świadczenia usług lub obrotu. Zalicza do nich także kontyngenty celne wprowadzane na podstawie odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych.
Rozdział kontyngentów nie jest uregulowany w jednym akcie prawnym, a przepisy w tym zakresie -- niekompletne. Obowiązujące prawo nie gwarantuje w wystarczającym stopniu jawności postępowania, publicznego podejmowania decyzji na wszystkich etapach i możliwości ich kontrolowania. Nie jest też jasna forma prawna rozdziału kontyngentów. Mający największe znaczenie praktyczne rozdział kontyngentów eksportowych, importowych i celnych opiera się na ustawie z 1989 r. o prawie celnym i rozporządzeniach wykonawczych, przy czym jego procedura prawie nie jest uregulowana.
Wprowadzenie przez państwo kontyngentów jest ograniczeniem zasady wolności gospodarczej. W związku z tym wymaga podstaw ustawowych bądź musi wynikać z umów międzynarodowych. Niedopuszczalne jest regulowanie kryteriów lub procedury kontyngentowania w niższej rangi aktach prawnych, zwłaszcza w resortowych aktach wewnętrznych -- podkreślają projektodawcy. Przy formułowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta