Obrazy przyszłości
Obrazy przyszłości
Telewizja jako wynalazek jest stosunkowo młoda, jednak różnica między czarno-białym obrazem pierwszych odbiorników a możliwościami dzisiejszych telewizorów kolorowych, wyposażonych dodatkowo w systemy dźwięku przestrzennego, pokazuje, jak wielkie jeszcze możliwości tkwią w wykorzystaniu pomysłu, polegającego na przesyłaniu obrazów na odległość. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii telekomunikacyjnych, liczba nadawanych danych może ulec zwielokrotnieniu, co, jak się wydaje, w rezultacie położy kres biernemu wpatrywaniu się w ekran.
W tradycyjnym rozwiązaniu operator nadaje program, który dzięki odpowiednim urządzeniom może być odebrany przez użytkownika. Pomiędzy nadawcą a odbiorcą nie ma dwustronnego połączenia -- o tym, jaki program jest nadawany, decyduje wyłącznie operator telewizji, użytkownik może najwyżej dowiedzieć się z gazety, co i na jakim kanale może obejrzeć w ciągu najbliższych godzin. Rozwój technik przesyłania danych, a w szczególności zwiększenie szybkości transmisji cyfrowych, umożliwia zastosowanie "sprzężenia zwrotnego" między nadawcą a odbiorcą programów telewizyjnych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta