Kryteria z Maastricht do poprawki
Burza, jaką wywołała Komisja Europejska odrzucając wniosek Litwy o przyjęcie jej w 2007 roku do unii walutowej, stanowi dobrą okazję do zastanowienia się nad ekonomicznym sensem kryteriów, od jakich to zależy. A także - nad ich ewentualnymi zmianami.
Przypomnijmy, że Komisja uzasadniła swoją decyzję przekroczeniem przez Litwę dopuszczalnego poziomu inflacji i że chodziło o zaledwie 0,1 punktu procentowego. Wielu ekspertów skrytykowało to posunięcie jako nieuzasadnione ekonomicznie. Także Parlament Europejski na wniosek Dariusza Rosatiego wystąpił w obronie Litwy, domagając się od Komisji jednoznacznej interpretacji pojęcia stabilności cen. Być może majowa decyzja KE zostanie zrewidowana jesienią przy okazji publikacji "Raportu o konwergencji", dotyczącego wszystkich krajów Unii Europejskiej pozostających poza strefą euro. Obecna sytuacja skłania jednak do zastanowienia się, czy tzw. nominalne kryteria konwergencji mają dziś rację bytu i czy nie należy ich zmienić.
Obawy sprzed 15 latZostały one zawarte w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta