Skutki dla ogrodnictwa
Stowarzyszenie Polski z Unią Europejską
Skutki dla ogrodnictwa
Polska jest liczącym się w Europie producentem owoców (6 miejsce) i warzyw (3 miejsce) (1) a także ich eksporterem. W 1994 r. wyeksportowano z Polski 829 tys. tświeżych i przetworzonych produktów ogrodniczych, w tym 474 tys. tdo Unii Europejskiej (51 proc. ). W stosunku do zbiorów, eksport warzyw w 1994 r. stanowił 10 proc. , a eksport owoców 59 proc.
Konkurencyjność polskiego ogrodnika
O przewadze polskich produktów ogrodniczych świadczy stała ich obecność na rynkach UE i to w znacznej skali, mimo odgradzania się Unii licznymi barierami (ceny minimalne, opłaty wyrównawcze, subwencjonowanie rodzimej produkcji) przed ich napływem z Polski.
Na konkurencyjność polskich produktów ogrodniczych na rynku Unii Europejskiej wpływa wiele czynników, w tym największe znaczenie mają:
J Atrakcyjny asortyment polskich produktów ogrodniczych -- są to w przeważającej mierze surowce i półfabrykaty (koncentraty owocowe, mrożone owoce i warzywa, półprzetwory owocowe, warzywne i grzybowe) ;
J Walory konsumpcyjne i użytkowe owoców i warzyw produkowanych w naszym kraju (np. truskawki odmiany Senga Sengana, koncentrat jabłkowy) ;
J Pozytywne opinie o zdrowotności owoców i warzyw uprawianych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta


![[?]](https://static.presspublica.pl/web/rp/img/cookies/Qmark.png)