Do pioruna!
Do pioruna!
Francuzi obliczyli, że w ciągu roku z chmur na ich niebie biją w ziemię dwa miliony piorunów. W skali całej planety, piorun uderza co 30 sekund. Natężenie w tej straszliwej iskrze może osiągać milion amperów.
Dawniej grom podpalał stogi siana, chaty, zwęglał drzewa, zabijał owce i bydło, godził w grzeszników. Teraz do tego wszystkiego dochodzą jeszcze szkody, jakie wyładowania atmosferyczne wyrządzają we wszechobecnych systemach elektronicznych.
Co z tym począć?
Przede wszystkim trzeba badać. Zajmuje się tym m. in. francuskie laboratorium inżynierii elektrycznej w Renardieres. Wytwarza się tam pioruny w sposób sztuczny, za pomocą specjalnej instalacji. Napięcie pomiędzy ogromną elektrodą zawieszoną na wysokości 12 moraz słupem, wktóry trafia wyładowanie, osiąga 3, 6 miliona woltów. Przy użyciu odpowiedniej aparatury pomiarowej i czujników naukowcy starają się rozpoznać piorunujący proces, jak rodzi się błyskawica i co się z nią dzieje. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta