Informacje
Informacje
Licząca ok. 21 tys. funkcjonariuszy Służba Więzienna jest trzecią co do wielkości, po wojsku i policji, formacją zmilitaryzowaną. Niedawno Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Służbie Więziennej. Oprócz fundamentalnych zadań: wykonywania kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania, projekt określa m. in. strukturę organizacyjną Służby Więziennej, uprawnienia funkcjonariuszy i ich odpowiedzialność dyscyplinarną. Nowa ustawa zastąpi dotychczasową z 1959 r. , która mimo kilkakrotnej nowelizacji nie odpowiada potrzebom służby i zmianom w więziennictwie, jakie dokonały się w ostatnich latach.
Podstawowe zadania Służby Więziennej to: prowadzenie działalności resocjalizacyjnej wobec skazanych i tymczasowo aresztowanych, zapewnienie im humanitarnych warunków i poszanowanie godności. Na funkcjonariuszach spoczywać ma obowiązek ochrony społeczeństwa przed sprawcami przestępstw, zapewnienie w zakładach karnych i aresztach porządku i bezpieczeństwa, wykonywanie tymczasowego aresztowania w sposób zabezpieczający prawidłowy tok postępowania karnego.
Jednostkami organizacyjnymi Służby Więziennej byłyby: Centralny Zarząd Służby Więziennej, kierowany przez dyrektora generalnego podlegającego ministrowi sprawiedliwości, oraz -- okręgowe inspektoraty Służby Więziennej, zakłady karne i areszty śledcze, ośrodki szkolenia i doskonalenia kadr....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta