Etyka zawodowa dziennikarza a interes handlowy wydawcy
Kto ma pilnować pilnujących
Etyka zawodowa dziennikarza a interes handlowy wydawcy
W Izraelu nie ma żadnej ustawy prasowej. Istnieją, w dużym stopniu już całkowicie zdezaktualizowane, przepisy pochodzące sprzed ponad pół wieku, ustanowione przez brytyjskie władze mandatowe, które znatury rzeczy odnoszą się do nie istniejących już interesów obcej władzy i nieaktualnej już sytuacji. Gdy w latach sześćdziesiątych ówczesny rząd podjął próby opracowania projektu ustawy prasowej, regulującej prawa i obowiązki prasy, wszystkie zainteresowane czynniki -- w pierwszym rzędzie dziennikarze i wydawcy -- zrozumiały, jak wielkie niebezpieczeństwo dla wolności i niezależności prasy kryć się może w przepisach ustalonych zgodnie z potrzebami rządu czy polityków zasiadających w parlamencie uchwalającym ustawy.
Nie zawsze bowiem i nie w każdym wypadku interesy tych czynników pokrywają się w pełni z interesami społeczeństwa, które z całą pewnością pragnie, aby nikt nie nakładał gazetom żadnego kagańca i nie ustalał dla nich zasad postępowania, które odpowiadają jego nieraz bardzo wąsko pojętym interesom.
Rada Prasowa jako wspólny mianownik
Wynikiem tego zaniepokojenia było powołanie przez wszystkie czynniki związane z prasą, jak Związek Dziennikarzy, Zrzeszenie Wydawców Gazet oraz Komitet...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta