Przesunięcie ku Zachodowi
Przeprosić za wypędzenie -- głos w dyskusji
Przesunięcie ku Zachodowi
Wypędzenie Niemców i Polaków z historycznych ziem na wschodzie i kresach stworzyło całkiem nową sytuację geopolityczną. Przede wszystkim dla Polski, ale również dla Niemiec. Zadeklarowana polsko-niemiecka wspólnota interesów nie jest jedynie rezultatem przełomu, jaki dokonał się po roku 1989. Jej ukryte korzenie tkwią w historii końca II wojny.
Dlatego nie uważam pytania, "Czy Polacy potrafią uznać własne przewinienia związane z wypędzeniem? ", jakie pada w dyskusji, za pierwszorzędne, choć poznanie przez ogół Polaków pełnej prawdy o wypędzeniu Niemców, dokonanych wówczas zbrodniach i przestępstwach jest z pewnością konieczne. Wymaga to jeszcze wiele pracy izapewne napotka niejedną blokadę emocjonalną. Chcę, aby było jasne, że nie mam nic przeciwko temu, aby również z polskiej strony padały prośby o wybaczenie, tego bowiem wymaga każde moralne pojednanie, którego wzory tkwią w Ewangelii i chrześcijaństwie. Wielu Niemców ma też przekonać się, że wśród Polaków jest znacznie więcej zrozumienia i współczucia dla losu niemieckich wypędzonych, niż się spodziewają. Polacy zaś mogą dostrzec w wielu wypędzonych gorących orędowników zbliżenia z Polską, wbrew stereotypom jeszcze sprzed paru lat. Istota...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta