Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatrzymanie zatrzymaniu nierówne

03 sierpnia 1995 | Prawo | LP

Zatrzymanie zatrzymaniu nierówne

Przyzwyczailiśmy się już do myśli, że na każde zatrzymanie przez policję przysługuje zażalenie do sądu, który w razie stwierdzenia, że było ono bezpodstawne, niezwłocznie zwalnia zatrzymanego. Co więcej, jeżeli było "oczywiście niesłuszne", przysługuje roszczenie o odszkodowanie i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Są jednak sytuacje, gdy osobie zatrzymanej nie przysługuje zażalenie do sądu rejonowego. Do takiego wniosku doszedł Sąd Najwyższy, odpowiadając na pytanie prawne jednego z sądów wojewódzkich, który powziął wątpliwość, czy doprowadzenie osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia do jednostki policji w celu ustalenia jej tożsamości i pobrania krwi na zawartość alkoholu jest równoznaczne z zatrzymaniem i podlega sądowej kontroli w trybie przewidzianym w rozdziale 23 k. p. k.

Rozważając tę kwestię SN zwrócił uwagę, że przepisy rozdziału 23 k. p. k. o sądowej kontroli zatrzymania dotyczą sytuacji, gdy jest ono stosowane jako środek przymusu w postępowaniu karnym, wobec osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa (art. 206 k. p. k. ). Z kolei ustawa z 1990 r. o Policji przewiduje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 547

Spis treści
Zamów abonament