Planowanie obciążeń podatkowych
Działalność gospodarcza za granicą
Planowanie obciążeń podatkowych
Każda inwestycja o zasięgu ponadnarodowym musi być poprzedzona analizą, która z form prawnych podmiotu jest najkorzystniejsza z punktu widzenia interesów inwestora. Czy trafniejszym rozwiązaniem byłoby ustanowienie przedstawicielstwa, nowego podmiotu, zawarcie umowy o współpracy z innym podmiotem, powołanie agenta czy zawarcie umowy franczyzowej.
W polskim prawie przedstawicielstwo uregulowane jest rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 lutego 1976 r. w sprawie warunków, trybu i organów właściwych do wydawania zagranicznym osobom prawnym i fizycznym uprawnień do tworzenia przedstawicielstw na terytorium PRL dla wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. nr 11, poz. 63, zm. Dz. U. z 1984 r. nr 26, poz. 133) , wydanego na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy z 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nieuspołecznionej. Zgodnie z tym rozporządzeniem prowadzenie w Polsce placówek przedstawicielskich wymaga zezwolenia ministra współpracy gospodarczej z zagranicą.
Z punktu widzenia podatkowego ustanowienie przedstawicielstwa może być bardzo opłacalne dla inwestora zamierzającego rozpocząć działalność gospodarczą w obcym kraju.
Przedstawicielstwo zagraniczne nie jest wtedy traktowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta