Drobny prezent bez podatku
Czytelnik wytwarza artystyczne przedmioty z tworzyw naturalnych. Prowadzi działalność gospodarczą. Chciałby w celach reklamowo-reprezentacyjnych przekazać nieodpłatnie kilka swoich wyrobów podczas targów. Ma jednak problem, jak wycenić ich wartość.
- Czy brać pod uwagę koszty materiałowo-produkcyjne (te mogłyby się niekiedy zamknąć w kwocie do 100 zł), czy cenę, po jakiej chciałbym podobne wyroby sprzedawać?
- pyta. Dodaje, że cena ta jest bardzo umowna, jako że zasadniczym jej składnikiem jest koszt jego własnej pracy. Czytelnik ma też wątpliwość, co w sytuacji, gdy będzie chciał przekazać takie prezenty na targach odbywających się za granicą, w jednym z krajów Unii Europejskiej.
Cena nabycia lub koszt wytworzeniaPrzy nieodpłatnym przekazaniu towaru podstawą opodatkowania jest - zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o VAT - cena nabycia towarów, a gdy ta nie istnieje - koszt wytworzenia określony w momencie dostawy towarów. W ten sposób należy więc wycenić także przekazywane przez czytelnika prezenty. Skoro nie kupił on wyrobów przekazywanych w ramach reprezentacji i reklamy, nie może określić ceny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta