Udzielone absolutorium niekiedy można cofnąć
Jak poinformowała "Rz" z 30 września tego roku, minister Skarbu Państwa wystąpił do zarządu PZU z wnioskiem o zwołanie obrad walnego zgromadzenia w celu podjęcia uchwały odmawiającej zarządowi absolutorium za 2005 r. Tymczasem w lipcu 2006 r. walne zgromadzenie PZU podjęło uchwałę o zupełnie odmiennej treści.
O co tu chodzi?Podstawowe zasady funkcjonowania spółek akcyjnych, w tym PZU, określa kodeks spółek handlowych (wszystkie przywoływane przepisy dotyczą k.s.h.). Raz w roku walne zgromadzenie podejmuje decyzję o udzieleniu albo odmowie udzielenia absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej z wykonania przez nich obowiązków (art. 395 § 2 pkt 3). Walne zgromadzenie jest organem zrzeszającym akcjonariuszy, ergo ekonomicznych właścicieli spółki akcyjnej. W PZU są to m.in. Skarb Państwa (55 proc. akcji) oraz Eureko B.V. (33 proc. akcji minus 1 akcja).
Jakiś czas po podjęciu przez walne zgromadzenie PZU pozytywnej dla członków zarządu decyzji media obiegła informacja, jakoby poprzedni zarząd PZU...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta