Taśmy prawdy w świetle prawa
Gwałtowne spory polityczne, jakich jesteśmy świadkami, mają swoje prawne odniesienie. Nie można go uznać za ważniejsze od konotacji etycznych, ale nie powinno być ignorowane, tym bardziej że każda z uczestniczących w konflikcie stron powołuje się na prawo po to, by tym silniej uzasadnić swoje polityczne racje.
WEKSLE BEZPRAWNEWedług konstytucji posłowie są przedstawicielami narodu i nie wiążą ich instrukcje wyborców. Na przepis ten wskazują ci, którzy twierdzą, że żądanie wystawienia na rzecz partii weksla przez kandydata na posła w celu zabezpieczenia przed opuszczeniem jej szeregów po uzyskaniu mandatu narusza konstytucyjny status deputowanego. Jest to twierdzenie uzasadnione nie tylko w odniesieniu do chwili, gdy weksel ma podlegać realizacji, ale już od momentu jego wystawienia. Od początku bowiem sprawowania mandatu parlamentarnego subiektywnie odczuwana swoboda działań podejmowanych przez posła i senatora w parlamencie i poza nim ulec musiała ograniczeniu. Rozpoczęcie egzekucji weksla jest tylko próbą realizacji bezprawnej od początku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta