Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gen polsko-litewski

20 listopada 2006 | Publicystyka, Opinie
źródło: Nieznane

ANTANAS VALIONIS Zdecydowana postawa Polski w sprawie traktatu Unii Europejskiej z Rosją była dla wielu członków UE szokiem. Jednak taki szok jest czasem niezbędny Gen polsko-litewski Urzędnicy europejscy mogą uważać, że Rosja blokuje eksport polskiej żywności, bo nie w porządku są jakieś papiery. Natomiast my doskonale wiemy, jakich zagrywek używa Moskwa w takich sprawach i jakimi metodami się posługuje

W polityce jest bardzo mało altruizmu. W takich sprawach, jak porozumienie Unii Europejskiej z Rosją możecie jednak liczyć na naszą solidarność. Litwa popiera zgłoszone przez Polskę weto wobec tego porozumienia, bo litewskie doświadczenia z Rosją są bardzo podobne do waszych. Na własnej skórze odczuliśmy, jak skutecznie rosyjskie władze potrafią wywierać nacisk na kraje Unii Europejskiej. Wiemy więc, że w takich przypadkach trzeba reagować stanowczo.

Rosja dzieli i rządzi

W negocjacjach z Unią Rosja stosuje taktykę salami. W pierwszej turze rozmów obcina dla siebie plasterek, a w następnej turze domaga się kolejnego kąska. Tą metodą - krok po kroku, jeśli nikt nie zaprotestuje - może zdobyć wszystko. Tym razem jednak po odcięciu plasterka Polska powiedziała głośno: - Panowie, w ten sposób nie będziemy negocjować - i sama przecięła salami w połowie.

Taka stanowczość w stosunkach z Rosjanami może być skuteczna. Pokazuje to nasza litewska praktyka. Pamiętam, jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3996

Spis treści
Zamów abonament