Wyzwania dla przyszłego szefa banku centralnego
Koniec kadencji prezesa NBP otwiera dyskusję nad przyszłą polityką pieniężną. Dotyczy ona wyzwań, jakie stoją przed Polską, zwłaszcza zaś terminu wejścia do strefy euro. Podstawowe pytanie rynków finansowych brzmi: jaką politykę pieniężną może forsować nowy prezes banku centralnego i czy - oraz ewentualnie: w jakiej mierze - może się ona różnić od dotychczasowej? Jakie scenariusze polityki pieniężnej wchodzą tu w grę?
Pole wyboru, co warto pamiętać, jest stosunkowo małe. Leszek Balcerowicz zostawia NBP w dobrym stanie. Stopa inflacji należy do najniższych w UE i, jak dotychczas, całkowicie mieści się w paśmie celu inflacyjnego (+/-2,5 proc.). Podstawowa stopa procentowa operacji otwartego rynku wynosi 4 proc. i jest tylko o 0,5 pkt proc. wyższa niż w strefie euro. Jest to olbrzymi sukces, zwłaszcza że jeszcze w 1997 roku inflacja w Polsce wynosiła 13 proc. (pomijam spory o to, czy w latach 2000 - 2001 polityka pieniężna nie była nadmiernie restrykcyjna). Kredyt stał się naprawdę dostępny zarówno dla firm (które do niedawna wykazywały raczej wstrzemięźliwość w inwestowaniu), jak i dla gospodarstw domowych, szczególnie na cele mieszkaniowe.
Należy więc po prostu trzymać ten kurs, zwłaszcza że cel inflacyjny wydaje się wyważony i dostosowany do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta