Planowanie wkracza do sądu, będą szybsze wyroki
Najnowszy projekt zmiany kodeksu postępowania karnego, którego celem jest usprawnienie i przyspieszenie postępowań, trafił do uzgodnień międzyresortowych. Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości liczą, że dzięki tej zmianie czas trwania poważniejszych, skomplikowanych procesów zostanie skrócony nawet o jedną trzecią.
Narzędzie obecnie nieużywanePrezesi sądów (sędziowie) mogą już dziś zarządzić takie posiedzenie. I powinni to czynić, jeżeli ze względu na zawiłość sprawy lub z innych ważnych powodów uznają, że usprawni postępowanie, apotem przygotowanie i organizację rozprawy głównej (wszystkie posiedzenia sądu w procesie, nieraz jest ich nawet kilkaset). Sędziowie sięgają jednak po to narzędzie sporadycznie, gdyż nie jest obowiązkowe.
Po nowelizacji sąd będzie musiał wyznaczyć takie posiedzenie, jeżeli materiał dowodowy (przedstawiony w akcie oskarżenia) pozwala przypuszczać, że potrzebnych będzie co najmniej dziesięć terminów.
Jednozdaniowy obecnie art. 349 k.p.k., regulujący tę kwestię,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta