Przeciwko przestępczości zorganizowanej
Nowelizacja kodeksu karnego
Przeciwko przestępczości zorganizowanej
Mafia przestała już być sycylijską specjalnością: przestępczość we współczesnych społeczeństwach coraz bardziej przypomina dobrze zorganizowane przedsiębiorstwo. Walka z takimi strukturami bywa dla wymiaru sprawiedliwości bardzo trudna. W dobrze zorganizowanej grupie przestępczej odpowiedzialność karna rozmywa się, brakuje świadków, poczucie lojalności, a częściej jeszcze strachu, zawiązuje ludziom języki. Kiedy zaś posługując się korupcją i szantażem organizacje takie zaczynają sięgać po władzę ekonomiczną i polityczną, to zagrożone jest już samo funkcjonowanie państwa, zwłaszcza takiego, które nie ma dostatecznych środków finansowych, by przeciwstawić się potędze ekonomicznej zorganizowanych grup przestępczych.
Ta katastroficzna wizja nie grozi jeszcze Polsce. Ale problem zorganizowanej przestępczości nie ominął i nas. Stąd wprowadzenie w ustawie o ochronie obrotu gospodarczego z 12 października 1994 r. karalności prania brudnych pieniędzy, mającej pozbawić organizacje przestępcze możliwości kumulowania środków finansowych. Także ostatnia nowelizacja kodeksu karnego (z 9 czerwca 1995 r. ) przynosi regulacje skierowane przeciwko zorganizowanej przestępczości.
Art. 276 k. k....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta