Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wychodzenie z komunizmu

29 sierpnia 1995 | Gazeta | LM

"Solidarność" nie może być pewna swej przyszłości, ponieważ nadal nie udało jej się sprecyzować pożądanego modelu ładu społeczno-gospodarczego ani określić sposobu funkcjonowania w polityce.

Wychodzenie z komunizmu

Lech Mażewski

Piętnasta rocznica podpisania porozumień sierpniowych może skłaniać do różnych refleksji. Możemy pytać o genezę Sierpnia, o kondyncję jego autorów, zarówno robotników, jak i opozycji antykomunistycznej, o realizację przesłania ideowego 21 gdańskich postulatów. Jest jednak ważniejszy problem. W czasie tych ostatnich 15 lat Polska mozolnie wychodzi z komunizmu, chociaż obumieranie powojennego porządku nie rozpoczęło się wcale w 1980 roku.

Na historię "Solidarności" można spojrzeć zatem przez pryzmat upadku starego reżimu. Jaki udział w procesie rozpadu komunizmu ma powstanie i działalność NSZZ "Solidarność".

"Solidarność" jako ludowa alternatywa wobec komunizmu

Historia Polski ostatnich 20 lat koncentruje się w gruncie rzeczy na wychodzeniu naszego kraju z systemu komunistycznego. Z perspektywy Zachodu fenomen ten postrzegany jest jako rezultat załamania się komunizmu jako ustroju społeczno-gospodarczego czy wręcz bankructwa systemu gospodarki planowej. Komunizm nie potrafił pokonać bariery nowoczesnej technologii. Ale patrząc na ten...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 567

Spis treści
Zamów abonament