Samotność z wyboru
Zaspokojenie własnych, indywidualnych potrzeb staje się dla Niemców ważniejsze od ideałów, jakie niosą ze sobą Kościół, rodzina, państwo czy związki zawodowe
Samotność z wyboru
Krystyna Grzybowska z Bonn
Niemcy coraz częściej rezygnują z życia grupowego, opartego na solidarności i wzajemnym zaufaniu. Liczy się bardziej wolność osobista i własne wygody, co prowadzi do zamykania się w skorupie egoizmu i samolubstwa. Tak można podsumować wyniki przeprowadzonych ostatnio badań na temat oczekiwań, lęków, celów i nadziei Niemców.
Sondaż taki jest organizowany co dwa lata przez Instytut Demoskopijny "Emnid". Ostatnie badania przeprowadzono na grupie reprezentatywnej 1 594 osób (1 088 z Niemiec zachodnich i 506 ze wschodnich) powyżej 13 lat. Jego rezultaty omówił tygodnik "Focus".
Donald, Alf i perfumy "Egoista"
Fakt, że Niemcy, z których cudzoziemcy żartują, iż lubią "życie stadne", przestają interesować się spędzaniem czasu wolnego wspólnie z sąsiadami albo w kółkach hobbystów, wskazuje na zmianę tego, co zwykło się nazywać charakterem narodowym. Nowe pokolenia odchodzą od tradycji swoich przodków, którzy pielęgnowali i podtrzymywali życie związków, stowarzyszeń i organizacji. Wciąż są ich setki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta