Racjonalnie, nie liberalnie
Nowe przepisy dotyczące recydywy
Racjonalnie, nie liberalnie
Ustawa z 12 lipca 1995 r. o zmianie kodeksu karnego, kodeksu karnego wykonawczego oraz podwyższeniu dolnych i górnych granic grzywien i nawiązek w prawie karnym, która wejdzie w życie 20 listopada, zawiera rewolucyjne wręcz zmiany w traktowaniu zjawiska powrotu do przestępstwa, czyli tzw. recydywy.
Pobieżna lektura zmian mogłaby nasuwać wniosek o znacznej liberalizacji stanowiska ustawodawcy w tej kwestii. Głębsza analiza wprowadzonych unormowań powinna jednak prowadzić do konstatacji, iż w istocie nie jest to nieuzasadniona liberalizacja, lecz racjonalizacja stanowiska w dziedzinie karania recydywistów.
Bez zbędnej represyjności
Stosunkowo najmniej znaczących zmian dokonano w treści art. 52 k. k. , dotyczącego tzw. recydywy ogólnej, traktowanej jako okoliczność obciążająca. Tak jak dotąd -- każde uprzednie skazanie sprawcy za przestępstwo umyślne (bez względu na jego podobieństwo do ponownie popełnionego) lub za przestępstwo co prawda nieumyślne, ale podobne do popełnionego obecnie, sąd obowiązany jest uwzględnić jako okoliczność wpływającą na zaostrzenie kary. Skreślono natomiast dalszą część art. 52 k. k. , która stanowiła, iż "(. .. ) w wypadku, jeżeli ustawa daje możność wyboru rodzaju kary, sąd wymierza karę łagodniejszego rodzaju wtedy tylko, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta