Dwie metody rozliczenia, obie budzą wątpliwości
Podatnicy i organy podatkowe mogą mieć niemały problem z interpretacją nowych przepisów. Usunięto pewne wątpliwości, ale pojawiły się nowe.
Zgodnie z ogólną regułą - wyrażoną w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Ta zasada obowiązywała również w latach ubiegłych.
Ale przedsiębiorcy, którzy stale w każdym roku podatkowym prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego, mogą stosować zasady określone w art. 22 ust. 5 - 5c dla prowadzących księgi rachunkowe. Tak wynika z art. 22 ust. 6. Przepis ten odsyła również do ust. 6b, który stanowi, że za dzień poniesienia kosztu w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia kosztu).
Dwie metodyZ przepisów tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta