Po czym poznać dżentelmena?
Termin dżentelmen znaleźć można w każdym słowniku. O jego precyzyjne znaczenie spierano się. W latach 30. ubiegłego wieku amerykański dziennik "Baltimore Sun" rozpisał nawet konkurs na definicję. Przyjmuje się (w dużym skrócie)‚ że to człowiek przyzwoity‚ uprzejmy nawet wobec aroganckich zachowań‚ który nie zdradzi przyjaciela i dobrze traktuje swojego wierzchowca. A nade wszystko instynktownie wie, co robić należy w każdej sytuacji. XVIII-wieczny filozof Edmund Burke z przekąsem stwierdził‚ że "król może zrobić z kogoś szlachcica‚ ale nie może zrobić z niego dżentelmena". Można się jednak starać wyglądać i zachowywać jak on.
Dżentelmen skodyfikowanyNiegdyś wystarczało stosować się do zasad opisanych w poradnikach. Do dziś w Anglii można kupić podręcznik "Jak wychować małego dżentelmena". Jak niewzruszone były niegdyś te reguły, pamiętają czytelnicy prozy - "Targowiska próżności" Thackeraya i "Bel-Ami" de Maupassanta. Ukazał je też film "Wiek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta