Od planu do rynku
Rolnictwo chłopskie w gospodarce realnego socjalizmu
Od planu do rynku
Stefan Małecki-Tepicht
Z krajów realnego socjalizmu tylko w Polsce i Jugosławii przetrwało w swej masie indywidualne rolnictwo chłopskie. Siedem lat trwała nieudana próba skolektywizowania polskiej wsi. Władysław Gomułka w 1956 roku rozwiązał spółdzielnie produkcyjne. W dalszych latach wszelkie próby "uspołecznienia" polskiego rolnictwa nie przynosły korzystnych efektów. Żywność, a ściślej mówiąc -- braki na rynku żywnościowym w miastach sprawiły, iż cena mięsa stała się szczególną kategorią polityczną. Niedostatek żywności, podwyżki cen artykułów żywnościowych były najczęstszym źródłem konfliktów między rządzonymi i rządzącymi. Ci ostatni za każdą podwyżkę płacili zmianą swego kierownictwa. W pełni znajdowała potwierdzenie opinia B. Gałęskiego o tym, że ". .. to społeczeństwo jest zależne od chłopa, a nie gospodarstwo chłopskie od społeczeństwa". I to jest formuła w pełni odzwierciedlająca "socjalistyczną więź miasta ze wsią".
Swoisty monopol
Przywołany uprzednio skrót myślowy Gałęskiego w pełni oddawał charakter wzajemnych relacji między klasą indywidualnych rolników a ludnością nierolniczą w miastach w warunkach realnego socjalizmu. Przez całe lata rozproszone,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta