Wspólnika można się pozbyć
Czasem w spółce, która początkowo działała bez zarzutu, zaczynają się konflikty między wspólnikami. Przyczyny mogą być różne: wspólnicy mają inne wizje przyszłości spółki, któryś z nich zaczyna konkurencyjną działalność i bardziej jest zainteresowany szkodzeniem spółce niż jej rozwojem itd.
W takich sytuacjach przydatna może się okazać wiedza, jak pozbyć się wspólnika wbrew jego woli.
- Czytałem kiedyś w DOBREJ FIRMIE o tym, jak wyprzeć wspólnika ze spółki. Jesteśmy teraz w podobnej sytuacji i chętnie pozbylibyśmy się wspólnika, ale nie wiemy, jak to zrobić - pisze czytelnik DOBREJ FIRMY.
O tym, czy można, a jeśli tak, to w jaki sposób podziękować wspólnikowi za współpracę, decyduje przede wszystkim rodzaj spółki. Fachowo określa się to wyłączeniem wspólnika, a nie wyparciem, o którym pisze czytelnik.
Ponieważ z listu czytelnika nie wynika, o jaką spółkę chodzi, więc przyjrzyjmy się zasadom wyłączenia wspólnika z różnych spółek.
W SPÓŁCE JAWNEJO wyłączeniu wspólnika ze spółki jawnej jest w kodeksie spółek handlowych tylko jeden...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta