Druga fala
Cena licencji dla banku zagranicznego
Druga fala
W Polsce działa już 12 banków zagranicznych. Ich przyjście można podzielić na dwa etapy: siedem dostało licencje do 1992 roku, potem -- po dwuletniej przerwie -- falą nadeszły banki niemieckie i holenderskie. Za ostrożność zapłaciły wysoką cenę. Prawie wszystkie, których data licencji przypada na 1994 lub 1995 rok, musiały zaangażować się w proces sanacji polskiego sektora bankowego.
Nagroda za Klub Londyński
BNP-Dresdner Bank jest spółką drugiego pod względem wielkości kapitałów we Francji Banque Nationale de Paris i drugiego w Niemczech Dresdner Banku. Strategię wspólnego działania stosują one na rynkach rozwijających się. Bank otrzymał licencję jako pierwszy, po długiej przerwie spowodowanej wstrzęmieźliwością licencyjną banku centralnego. Prezes NBP zapowiedziała bankom zagranicznym, że licencja może tylko towarzyszyć zaangażowaniu się kapitałowemu w polski system bankowy, czyli po prostu ratowaniu słabych banków lub wręcz bankrutów. BNP i Dresdner Bank były jednak pierwszym wyjątkiem od tej reguły. Nieoficjalnie mówiło się, że licencja była nagrodą dla Dresdner Banku, który miał znaczący udział w podpisaniu korzystnego dla Polski porozumienia o redukcji zadłużenia wobec banków komercyjnych, zrzeszonych w Klubie Londyńskim. Licencja nosi datę z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta