Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

03 października 1995 | Prawo | AK

Informacje

Od 1994 r. niektóre osoby prawne, fizyczne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, wspólnicy i komandytariusze spółek cywilnych, jawnych i komandytowych lub osoby fizyczne opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym mają prawo odliczać wydatki inwestycyjne od dochodu przed opodatkowaniem. Odliczenia te mają charakter kredytu podatkowego, umożliwiają bowiem rozłożenie płatności podatku dochodowego na kilka lat, a czasem również częściowe jego umorzenie. Ich wysokość i zakres podmiotowy reguluje rozporządzenie ministra finansów z 25 stycznia 1994 r. (Dz. U. nr 18, poz. 62, zm. Dz. U. nr 68, poz. 295 i z 1995 r. nr 89, poz. 445) .

Odliczenia te dotyczą również spółek publicznych, a ponieważ są to firmy przeważnie o dużych obrotach (eksport) i wysokiej rentowności, większość z nich korzysta z jakiejś formy tych ulg. Dlatego analiza ich sprawozdań finansowych przysparza często kłopotów. Aby nie dać się zwieść obecnym wynikom netto, należy dokładnie poznać metodę naliczania ulg oraz ich realny wpływ na wartość firmy.

Ponieważ rozpatrujemy problemy związane z analizą finansową spółek publicznych, zajmujemy się wyłącznie odliczeniami, do których uprawnione są osoby prawne.

Warunki rozporządzenia

W zależności od spełnienia przez przedsiębiorstwo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 582

Spis treści
Zamów abonament