Zaangażowanie bardziej niż powściągliwe
Kościół nie wyklucza kolejnych listów w sprawie wyborów prezydenckich
Zaangażowanie bardziej niż powściągliwe
Ewa K. Czaczkowska
W dwóch kolejnych listach pasterskich Episkopat wyraźnie określił swoje prezydenckie preferencje: nowy prezydent powinien bronić wartości ewangelicznych, ale najważniejsze, aby nie został nim kandydat formacji postkomunistycznej. Biskup Tadeusz Pieronek nie wyklucza w tej sprawie kolejnych listów biskupów, gdyż to "sytuacja wymusza zachowanie". Tym bardziej można się więc spodziewać, że bardziej konkretnych wskazówek będą udzielać wiernym proboszczowie.
W ciągu sześciu lat zaufanie społeczne do Kościoła spadło o blisko połowę, ale nadal jest on potężną siłą, o której poparcie, czy to w wyborach parlamentarnych, czy prezydenckich zabiegają partie i politycy. Z najnowszych badań CBOS wynika, że trzy czwarte Polaków jest zdania, iż Kościół nie powinien starać się wpływać na wynik wyborów prezydenckich, i jednocześnie ponad trzy czwarte jest przekonanych, że głosujący w mniejszym czy większym stopniu będą się kierować wskazaniami Kościoła. W "wyborczej" historii Kościoła w ostatnich kilku latach można zauważyć pewną prawidłowość: powściągliwemu, zwyczajowo neutralnemu oficjalnemu stanowisku władz kościelnych towarzyszy aktywność w kampanii,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta