Pieniądze nie śmierdzą
Pieniądze nie śmierdzą
Grażyna Rakowicz
Na przykładzie zanieczyszczenia środowiska, burmistrz Chełmna (woj. toruńskie) udowodnił, że każda gmina może dochodzić swoich praw wobec Skarbu Państwa. Teraz zarzuca władzom Świecia (woj. bydgoskie) oraz Funduszowi Ochrony Środowiska w Bydgoszczy niegospodarność.
Burmistrz na zagrodzie równy wojewodzie
Piotr Mittelstaedt jest burmistrzem Chełmna już drugą kadencję. Ma niewiele ponad trzydzieści lat i dobrze dał się poznać zarówno samorządom, jak i administracji.
Mittelstaedt wystąpił do sądu przeciwko Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez wojewodów bydgoskiego i toruńskiego. Mimo że było to ponad rok temu, konsekwencje ciągną się do dzisiejszego dnia i przybierają coraz to nowe oblicza.
Poszło o podział pieniędzy za ścieki przemysłowe, które Zakłady Celulozy i Papieru w Świeciu, usytuowane na terenie woj. bydgoskiego, zrzucają do Wisły w granicach administracyjnych Chełmna, znajdującego się na terenie woj. toruńskiego. Ścieki te stały się przyczyną sporu kompetencyjnego między wojewodą bydgoskim a toruńskim, bo trudno było ustalić, kto jest uprawniony do pobierania opłat. W rezultacie wojewodowie zawarli w marcu 1993 roku porozumienie, na mocy którego opłaty za odprowadzanie ścieków przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta