Przywileje firmy zlecającej pracę zależą od uzgodnień z twórcą
Osoby pracujące w zawodach twórczych często są zatrudnione na umowach o pracę, a efekty ich pracy powstają właśnie w związku z ich zatrudnieniem. Dotyczy to chociażby grafików, informatyków, pracowników agencji reklamowych, dziennikarzy w gazetach czy tłumaczy, ale również innych profesji.
Pracodawcom zależy, aby komercyjnie korzystać z utworów wytworzonych przez swoich pracowników. Sprawa dotyczy głównie tzw. autorskich praw majątkowych, czyli możliwości korzystania z utworu, rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji (patrz ramka), a przede wszystkim możliwości czerpania zysków związanych z udostępnianiem utworu odbiorcom. Chodzi np. o sprzedaż przez firmę informatyczną licencji na używanie programu komputerowego użytkownikom, zrobienie reklamy przez agencję itp.
Twórczość pracowniczaPracodawcom z pomocą przychodzą przepisy, zwłaszcza art. 12 prawa autorskiego. Przepis ten określa, że jeśli ustawa lub umowa o pracę nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta