Śmierć Ludgardy
Pojawiły się plotki, że Ludgardę, z powodu jej bezpłodności, kazał zamordować małżonek. Jan Długosz, skrupulatny kronikarz, ale piszący po prawie dwustu latach od tej tragedii, nie miał wątpliwości: "czternastego grudnia 1283 roku zmarła uduszona przez własnych domowników i służbę księżna Ludgarda, żona księcia Przemysła II. Księcia podejrzewano, że z powodu bezpłodności książęcej małżonki nasłał on pewne osoby dla jej uśmiercenia...".
Historia małżeńska zaczęła się dziesięć lat wcześniej. Ludgarda miała 13 lat, była córką Henryka I Pielgrzyma, księcia meklemburskiego, i Anastazji, córki Barnima I, księcia zachodniopomorskiego. Przemysł II miał prawie 16 lat i wychowywał się jeszcze pod kuratelą swego stryja księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego. To stryj najpewniej zaaranżował to małżeństwo. Tym sposobem pragnął w przyszłości, jeśli to byłoby możliwe, doprowadzić do trwałego sojuszu Wielkopolski, w której panował, z Meklemburgią i utrwalić niedawno zawarty sojusz Wielkopolski z Pomorzem Zachodnim. Jego celem było zbudowanie koalicji, która zablokowałaby ekspansję Brandenburgii.
W Meklemburgii regencję sprawowała wówczas Anastazja, matka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta