Założenie oddziału jest sposobem na rozwinięcie działalności gospodarczej
Polskie przepisy o oddziałach trudno uznać za majstersztyk prawnej regulacji. Działalność w formie oddziału to czasem stąpanie po cienkim lodzie, wymagające umiejętnego wiązania różnych przepisów. Nie ma bowiem jednego aktu normatywnego, w którym można by znaleźć wszystkie regulacje na ten temat. Oddzielnie ujęto rejestrację, oddzielnie rachunkowość, oddzielnie wreszcie kwestie podatkowe. Wszystko to trzeba dopiero poskładać jak klocki, żeby zorientować się, jak działa oddział i czy warto z tej formy korzystać.
Co to takiegoZgodnie z ustawową definicją oddział to wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności (art. 5 pkt 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).
Dlaczego wartoOddział może być dobrym rozwiązaniem dla tych przedsiębiorców, którzy nie chcą brnąć w dodatkowe koszty. Gdyby bowiem zaczęli rozwijać działalność w nowej lokalizacji w postaci np. kolejnej spółki, zazwyczaj kosztowałoby ich to więcej. Co prawda może zdarzyć się i tak, że stworzenie oddziału okaże się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta