Pierwokup po cenie rynkowej
Redagując umowę spółki, szczególną uwagę warto poświęcić prawu pierwokupu. W rozumieniu kodeksu cywilnego jest ono pierwszeństwem kupna oznaczonej rzeczy na wypadek, gdyby druga strona sprzedała rzecz osobie trzeciej. Umiejętne wplecenie prawa pierwokupu do umowy spółki wymaga pewnej wprawy.
Jak zatem wspólnicy mają zabezpieczać się przed niespodziankami? Złotego środka, niestety, tu nie ma. Większe uprawnienia jednego wspólnika zawsze będą wymagać ograniczenia uprawnień pozostałych udziałowców, i odwrotnie. Wspólnicy podpisując umowę spółki, na ogół nie przewidują poważnych konfliktów. Potem na zmiany jest już za późno.
Prawo pierwokupuJeśli wspólnicy zastrzegają w umowie spółki prawo pierwokupu udziału - a jest to bardzo prawdopodobne, bo gwarantuje im to jakąś kontrolę nad tym, z kim będą w przyszłości prowadzić biznes -to zastrzeżenie ceny księgowej jest dla sprzedawcy udziału tym bardziej niekorzystne, im większa jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta