Dzień wyzwolenia Niemiec spod okupacji nazistów
Są w historii daty, o których bez przesady powiedzieć można, że odnoszą się do wydarzeń o epokowej doniosłości. Do takich na pewno należy 8, względnie 9 maja 1945 roku. W tym dniu nastąpiło ostateczne zwycięstwo połączonych sił alianckich nad nazistowskimi Niemcami. Decydującą w nim rolę odegrał bez wątpienia Związek Sowiecki.
Narodowa tragediaZ moskiewskiej perspektywy był to także kolejny, niezwykle ważny etap "wyzwolenia" narodów środkowej i wschodniej Europy. W wolnym świecie jednak nie przyjmowano do wiadomości faktu, że zamiana terroru niemieckiego na komunistyczny była równoznaczna z ponownym zniewoleniem tych krajów. Podkreślano natomiast, że zwycięstwo przyniosło wolność krajom okupowanym przez Niemcy.
Ten swoisty, zbudowany na fundamencie politycznego zapotrzebowania konsens co do historii i efektów II wojny światowej zaczął się kruszyć dopiero po upadku Związku Sowieckiego. Od roku 1990 poczynając, obserwujemy w środkowej i wschodniej Europie proces całkowitej reinterpretacji wydarzeń sprzed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta