Polacy germanizują Śląsk i Mazury
Wspaniałe dzieło architektoniczne Maksa Berga, jakim jest olbrzymia żelbetowa hala zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pod niemiecką nazwą Hala Stulecia. Nazwa ta upamiętnia symboliczne narodziny pruskiego patriotyzmu w obliczu inwazji napoleońskiej i 100. rocznicę bitwy narodów pod Lipskiem. Bitwy, w której Prusacy pokonali Napoleona i sprzymierzonych z nim Polaków, grzebiąc nasze marzenia o końcu zaborów. Budowlę nazwano po wojnie Halą Ludową, a niemiecką nazwę przywrócono jej kilka lat temu przy nikłych protestach historyków. Podobnie jest w wielu miejscach Polski.
Na Wałach Chrobrego w Szczecinie umieszczono tablicę z przedwojenną nazwą Hakenterrasse upamiętniającą przedwojennego burmistrza Hakena. Na Mazurach zaś jeden z miłośników historii rzucił hasło odbudowy nazistowskiego pomnika i symbolu pruskiego militaryzmu, jakim było mauzoleum Hindenburga - człowieka, który mianował Adolfa Hitlera kanclerzem Niemiec.
Kilka tygodni temu na cmentarzu centralnym w Szczecinie uroczyście pochowano po raz drugi przedwojennego burmistrza miasta Hermanna Hakena. Okazją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta