Eutanazja: nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia dla podwyższenia sankcji
Liga Polskich Rodzin złożyła w Sejmie projekt ustawy, który m.in. znacznie zaostrza kary za zabójstwo eutanatyczne, czyli dokonane na żądanie i pod wpływem współczucia dla ofiary.
W dzisiejszym stanie prawnym temu, do dopuszcza się zabójstwa eutanatycznego grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu (art. 150 § 1 kodeksu karnego; dalsze przepisy odnoszą się do k.k.); w wyjątkowych wypadkach sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia (art. 150 § 2). LPR chce podnieć granice sankcji za to przestępstwo (od trzech do dziesięciu lat więzienia) oraz skreślić § 2 art. 150 - i tym samym znieść możliwość odstąpienia przez sąd od wymierzenia kary.
Ten typ przestępstwa kodeks karny z 1932 r. sankcjonował karą więzienia do lat pięciu lub aresztu. Po II wojnie światowej Polska była jedynym krajem w obozie państw socjalistycznych, którego prawo uznawało eutanazję za typ łagodniej karanego zabójstwa uprzywilejowanego; kodeks karny z 1969 r. tylko nieznacznie zmienił karę: od sześciu miesięcy do pięciu lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta