Firma wypłaca zatrudnionym premie i nagrody
Obowiązkowe składniki wynagrodzenia określa kodeks pracy. Są to np. wynagrodzenie za pracę, przestój, za dyżur, za godziny nadliczbowe czy za czas choroby. Tyle przynajmniej zakłady muszą płacić pracownikom. Jeśli chcą, mogą im jednak przyznać coś więcej. Korzystają często z tej możliwości, wprowadzając dobrowolnie do przepisów zakładowych (układów zbiorowych czy regulaminów płacowych) premie i nagrody. Chcą sobie kupić w ten sposób większą lojalność, sumienność czy zapewnić lepszą jakość wykonywanych zadań.
>Premia przysługuje po spełnieniu warunkówPremia stanowi składnik wynagrodzenia. Znaczy to, że prawo do niej powstaje po spełnieniu określonych warunków. Jest to więc obligatoryjny składnik wynagrodzenia.
Rola pracodawcy sprowadza się jedynie do stwierdzenia, czy zatrudniony spełnia warunki nabycia premii. Jeśli tak, szef nie może odmówić jej przyznania. Gdy jednak odmówi, pracownikowi służy roszczenie o wypłatę świadczenia. Przyznanie bądź nieprzyznanie premii nie zależy zatem od decyzji pracodawcy. Ten ocenia tylko pracę podwładnych i to, czy spełnili określone wcześniej kryteria premiowania. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta