Polacy niezbyt chętni powiatom
Polacy niezbyt chętni powiatom
Badania opinii publicznej prowadzone w ostatnich latach pokazały, że hasło "powiat" lub -- szerzej -- nowy podział terytorialny" nie jest bliskie większości mieszkańców kraju. Opowiadają się oni za odłożeniem tej sprawy na później lub jej poniechaniem. Jednocześnie duże jest poparcie dla przekazywania samorządom nowych kompetencji, także takich -- na przykład szkoły ponadpodstawowe -- którym większość gmin nie byłaby w stanie samodzielnie sprostać.
Powiaty mogą poczekać
W kwietniu 1993 roku Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło sondaż wśród dorosłych obywateli dotyczący ich poglądów na reformę administracji terenowej. Powodem były przede wszystkim trwające wówczas w rządzie (kierowanym przez Hannę Suchocką) prace nad projektem reformy. Prawie gotowy był projekt mapy powiatowej -- ogłoszono go latem 1993 roku -- powstawały też warianty nowego podziału wojewódzkiego.
Większość badanych sprzeciwiała się zmianom. Jedynie 6 procent uważało, że jest to sprawa do załatwienia w pierwszej kolejności.
Rezerwę wobec reformy, w tym powiatów, tłumaczyły odpowiedzi na dalsze pytania. Okazało się, że prawie 80 procent badanych obawiało się kosztów utworzenia powiatów, a 67...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta