Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kilka uwag o większości

19 października 1995 | Prawo | JK

W związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego

Kilka uwag o większości

Podzielam wykładnię Trybunału Konstytucyjnego dotyczącą pojęcia "większość bezwzględna" ("Rzeczpospolita" z 10 października 1995 r. ). Warto jednak sformułować kilka uwag ogólniejszej natury.

Kwestia samego obliczania większości bezwzględnej (a tego głównie dotyczył wniosek skierowany do TK) nie jest tak skomplikowana, jakby się wydawało. Trybunał stwierdził tu rzecz dość oczywistą, z którą jednak nie mogła sobie poradzić praktyka.

Inną istotną przyczyną trudności praktycznych jest brak precyzji w określaniu podstawy obliczania danej większości i spory interpetacyjne na tym tle. Innymi słowy, chodzi o to, od jakiej podstawy liczbowej obliczać próg wyznaczony dla konkretnej większości. Nie jest to zawsze jasne, a poszczególne regulacje prawne pozostawiają pod tym względem wiele do życzenia. Nawiasem mówiąc, spory interpretacyjne pojawiają się nie tylko w kraju, lecz również w niektórych organizacjach międzynarodowych.

Kłopoty te wiążą się najczęściej z niedokładnością i niewiedzą. Niedokładność dotyczy samego zredagowania danego aktu prawnego, a niewiedza odnosi się zarówno do autorów aktu, jak i stosujących go podmiotów. Redagując zatem ustawy, statuty, regulaminy lub inne akty prawne, trzeba...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 596

Spis treści

Raporty

Zamów abonament