Informacje
Informacje
Węgierski system bankowy w minionym 5-leciu został bardzo rozbudowany. O znaczeniu i stosunku władz do tego sektora gospodarki najlepiej świadczy fakt, że tylko w ostatnich 3 latach rząd nie zawahał się "wpompować" weń w ramach tzw. konsolidacji bankowej ogromnej kwoty 400 mld forintów (3, 7-4 mld USD wg ówczesnego kursu) . Stanowi to niemal 1, 5 wartości ubiegłorocznego deficytu wewnętrznego budżetu państwa.
Ta sztuczna metoda ratowania chorej bankowości wywołuje dziś krytykę, ale to dzięki niej zdecydowana większość (dokładnie 27) banków węgierskich oraz z udziałem kapitału zagranicznego już w 1994 r. zaczęła pomnażać dochody.
Węgierski system finansowy składa się z 45 członów: Węgierskiego Banku Narodowego i 44 banków handlowych o różnym układzie własnościowym. Na początku 1995 r. było 18 banków w całości węgierskich (np. Budapest Bank) , 15 -- mieszanych (np. Postabank) i 11 -- w 100 proc. zagranicznych (np. Credit Lyonnais) .
Węgierski Bank Narodowy jako bank centralny, a jednocześnie bank emisyjny działa na podstawie specjalnej ustawy parlamentarnej z 1991 r. Jest samodzielną i niezależną instytucją finansową, a sprawozdanie ze swej działalności zdaje jedynie przed Zgromadzeniem Krajowym Republiki Węgierskiej. Jego prezes na wniosek premiera i po pozytywnym przesłuchaniu przez merytoryczną komisję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta