Decyduje sumienie dziennikarza
Co to jest rzetelna informacja
Decyduje sumienie dziennikarza
Taka była pointa wykładu dr Ewy Nowińskiej z Międzyuczelnianego Instytutu Wynalazczości i Ochrony Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego na seminarium zorganizowanym przez firmę "Dekor Media", które odbyło się w Warszawie 3 i 4 października. Tematem było prawo mediów i prawo autorskie. Drugi dzień seminarium wypełnili swą wiedzą profesorowie z tegoż instytutu, Janusz Barta i Ryszard Markiewicz.
-- Wykonywanie zawodu dziennikarza jest zajęciem niebezpiecznym -- powiedziała E. Nowińska. -- W poszukiwaniu ciekawego tematu porusza się on zwykle na cienkiej granicy między zdarzeniami a ludźmi, którzy w nich uczestniczą. Często ta granica jest -- mniej lub bardziej świadomie -- przekraczana, co powoduje złamanie określonych praw.
Łatwo naruszyć dobra
Najczęściej naruszane są takie dobra osobiste jak nazwisko, cześć, dobre imię, obraz fizyczny i psychiczny, a także prawo do życia prywatnego. O obowiązku ich ochrony mówi wprost ustawa o prawie prasowym z 1994 r. Dziennikarz jest zobowiązany chronić dobra osobiste oraz interesy działających w dobrej wierze informatorów i innych osób okazujących mu zaufanie. Nie wolno bez zgody osoby zainteresowanej publikować informacji oraz danych dotyczących prywatnej sfery życia, chyba że wiąże się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta